zwiększ czcionkęzmień kontrast

Przedszkole Gminne im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim

BANK POMYSŁÓW

SERDECZNIE WITAMY W ZAKŁADCE "BANK POMYSŁÓW".

Znajdziecie tu Państwo wiele pomysłów na ciekawe formy spędzania czasu z dzieckiem. 

gifEksperymenty

Sól, soda, a może olej? Wszystkie produkty są na wyciągnięcie ręki w naszych domach! A z nich można wykonać naprawdę ciekawe eksperymenty. Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków oraz rodziców do skorzystania z propozycji naszych domowych eksperymentów! Znajdziecie tutaj kreatywne pomysły, które pomogą Wam rozbudzić chęć odkrywania świata! Odkrywanie właściwości rzeczy oraz zjawisk dostarcza dzieciom różnorodnych przeżyć: radości, zadowolenia oraz satysfakcji. Pozytywne emocje, jakie niesie ze sobą zabawa badawcza sprawiają, że ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Mamy nadzieję, że po realizacji zaproponowanych przez nas zabaw badawczych dzieci rozwiną swoje możliwości oraz ciekawość świata, a może i nawet odkryją swoje nowe talenty.

 

„Jajko w solance”

 Jajko, sól i woda – oto produkty niezbędne do wykonania eksperymentu, z którego dowiecie się co to jest solanka i jak zachowuje się w niej jajko. Opis eksperymentu w załączniku:

EKSPERYMENT "JAJKO W SOLANCE"

"Uciekający pieprz"

Podczas tego eksperymentu dowiecie się, w jaki sposób mydło działa na bakterie i wirusy.

UCIEKAJĄCY PIEPRZ

„Domowe eksperymenty”

Proponujemy „Domowe eksperymentowanie”. Do zabaw potrzebne będą przedmioty, które na pewno znajdą się w każdym domu. Doświadczenia są kolorowe, proste i bardzo ciekawe. Możecie zrobić je sami lub przy pomocy rodziców albo rodzeństwa. Link do eksperymentów znajduje się poniżej:

https://youtu.be/Vf0MzwUaGaY

"Wybuchowa kula ziemska"

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z kolejnej propozycji zabawy badawczej. Jak myślicie, czym jest wybuchowa kula ziemska? Sprawdźcie koniecznie.

KULA ZIEMSKA

Kreatywne eksperymenty: „Rady na odpady”

Dookoła nas znajduje się mnóstwo plastikowych przedmiotów, które można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli macie ochotę, możecie ograniczyć odpady poprzez wykonanie prostych projektów. Dzięki butelkom po płynie możecie zrobić np. świetny organizer oraz przybornik na materiały biurowe. Zobaczenie genialne pomysły przedstawione w poniższym filmiku. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

https://www.youtube.com/watch?v=9Q7nKmbELJw

Zaczarowany balon

Wykonując ten eksperyment dowiecie się, jak napompować balon bez użycia pompki czy ust i powietrza w nich wydychanego. Jesteście ciekawi, zatem do dzieła!

ZACZAROWANY BALON

Gniotek

Tym razem zapraszamy Was do zabawy z mąką i balonem. Sprawdźcie sami w opisie znajdującym się poniżej.

GNIOTEK

Skacząca kukurydza

Zapraszamy Was do wykonania eksperymentu z kukurydzą. Mamy nadzieję, że będziecie się świetnie bawić.

KUKURYDZA

Mleczna tęcza

W tym tygodniu zapraszamy do wykonania ciekawego doświadczenia z mlekiem. Sprawdźcie jakie barwne kolory tęczy możecie wyczarować w poniższym eksperymencie.

MLECZNA TĘCZA

Zaczarowana szklanka

Podczas dzisiejszego eksperymentu dowiecie się, że papier jest bardzo wytrzymały i nie przepuszcza wody.

ZACZAROWANA SZKLANKA


 

gifPrace plastyczne

Jak dobrze wiecie twórcze prace plastyczne oraz manualne zabawy wzbogacają osobowość dziecka. W związku z tym zapraszamy Was drogie przedszkolaki oraz rodzice do skorzystania z naszych propozycji plastycznych! Będziemy tutaj przygotowywać dla Was różne inspiracje na stworzenie zabaw manualnych. Mamy nadzieję, że spodoba Wam się taka forma spędzenia czasu w domowym zaciszu. Pamiętajcie że, plastyka to nie tylko kartka papieru i kredki, ale przede wszystkim tysiące możliwości tworzenia! Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji!

 

Ekologiczna doniczka

 Zbliża się Wielkanoc. Dlatego już dzisiaj mamy dla Was propozycję jak umilić Wam czas i zrobić nietypową dekorację! Dzisiaj wykonamy doniczkę w kształcie jajka.

 EKOLOGICZNA DONICZKA

Wielkanocne kurczaki

Zapraszamy do wykonania wielkanocnych kurczaków techniką origami. Wystarczy wyciąć koła, odpowiednio je złożyć i praca gotowa.

WIELKANOCNE KURCZAKI

„Wiosenne słońce”

Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się wiele pomysłów na twórcze i kreatywne prace. Klamerki, makaron oraz żółte koło wystarczą, aby wykonać wiosenne słońce. Dokładną instrukcję wykonania pracy znajdziecie poniżej.

WIOSENNE SŁOŃCE

Tulipany z ziemniaków

Kochani jeśli lubicie pieczątki to zapraszamy Was do zrobienia kolorowych tulipanów. Wystarczy tylko wyciąć stempel z ziemniaka w kształcie tulipana, zamoczyć w farbie i odciskać na kartce. Powstanie piękne pole tulipanów.

TULIPANY

Wiosenny motyl

Zapraszamy Was do wykonania motyla z rolki po papierze toaletowym. Wystarczą skrzydełka wycięte z papieru, rolka po papierze, troszkę ozdób i motyl gotowy. Dokładna instrukcja przygotowania motyla znajduje się poniżej.

MOTYL

Orzeł z rolki

Zbliżają się święta majowe, które związane są z naszą ojczyzną i symbolami narodowymi. Zapraszamy Was do wykonania orła z rolki po papierze toaletowym. Wystarczy rolkę pomalować na biało, przykleić skrzydła, przykleić koronę, nos, nogi i praca gotowa.

ORZEŁ

Wóz strażacki

W tym tygodniu obchodzimy „Dzień Strażaka”. Nie jeden przedszkolak marzy o tym, żeby w przyszłości zostać właśnie strażakiem. Zapraszamy Was do wykonania wozu strażackiego. Wystarczy opakowanie po jajkach, czerwona farba, patyczki po ladach i wykałaczki. Dokładny opis wykonania pracy znajduje się poniżej.

WÓZ STRAŻACKI

Ognisko

Zapraszamy Was do wykonania ogniska z odbicia na kartce własnej dłoni. Dokładny opis wykonania pracy znajdziecie się poniżej.

OGNISKO

Zakładka do książki

Zapraszamy Was do wykonania zakładki do książki. Wystarczą kolorowe kartki oraz ozdoby, które wytniecie z papieru. Opis wykonania zakładki znajdziecie poniżej.

ZAKŁADKA

Kwiat bzu z popcornu

Zapraszamy do wykonania gałązki bzu z popcornu. Potrzebna będzie biała i zielona kartka oraz popcorn. Opis pracy znajdziecie poniżej.

KWIAT BZU

Patyczkowe mniszki

Zapraszamy do wykonania mniszków lekarskich z patyczków higienicznych. Opis wykonania pracy znajdziecie poniżej.

PATYCZKOWE MNISZKI 

Kwiatki ze słomek do napojów

Zapraszamy do wykonania kwiatków ze słomek. Będą Wam potrzebne tylko druciki kreatywne oraz słomki. Opis znajdziecie poniżej.

KWIATKI ZE SŁOMEK

Lody z wacików kosmetycznych 

Lubicie lody??? Pewnie, że tak.. Zapraszamy Was do wykonania lodów z płatków kosmetycznych. Nie będą jadalne, ale na pewno będą piękne i kolorowe.. „Przepis” na lody znajdziecie poniżej.

LODY

gif„Kodowanie w Hałabale”

Dzieci to istoty niezwykle ciekawe świata. Chcą doświadczać, poznawać i eksperymentować. Te dziecięce potrzeby doskonale zaspokajane są w zadaniach z elementami kodowania. We współczesnym świecie umiejętność kodowania jest niezwykle ważna. Kodowanie pozwala rozwijać logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych. Wymienione umiejętności warto kształcić już od najmłodszych lat. Ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się naszym dzieciom na każdym etapie ich życia. Zapraszamy do wykonywania zadań w ramach realizowanej przez nasze przedszkole innowacji: „Kodowanie w Hałabale” opartej na ogólnopolskim programie: „Uczymy dzieci programować”.

Wielkanocne kodowanie

 Zapraszamy do wykonywania wielkanocnych zadań w ramach realizowanej przez nasze przedszkole innowacji: „Kodowanie w Hałabale” opartej na ogólnopolskim programie: „Uczymy dzieci programować”.

WIELKANOCNE KODOWANIE

Zadania bez nudy cz. 1

Proponujemy kolejny zestaw zadań z kodowania, w którym rozwijać będziemy spostrzegawczość oraz skupienie uwagi. Zapraszamy do zabawy.

KODOWANIE

Zadania bez nudy cz. 2

Zbliża się Dzień Ziemi, dlatego zadania które Wam dziś proponujemy dotyczą właśnie tego tematu. Zapraszamy do zabawy

DZIEŃ ZIEMI-KODOWANIE

Zadania bez nudy cz. 3

Przed nami maj, a z nim świąteczne dni: 1, 2, 3 maja… Propozycje aktywności z kodowania dotyczą naszego kraju. Mamy nadzieję, że Wam się spodobają !

KODOWANIE BEZ NUDY

Zadania bez nudy cz.4

Tym razem zadania: „Kodowania bez nudy” dotyczyć będą orientacji w przestrzeni. Nie zabraknie też przeliczania i kropkowanych rysunków. Propozycje zabaw znajdziecie poniżej.

KODOWANIE BEZ NUDY

Zadania bez nudy cz.5

Zapraszamy do wykonania kilku propozycji zadań z kodowania.. dotyczą one głównie kształtów, ale nie tylko...

KODOWANIE BEZ NUDY

Zadania bez nudy cz.6

Tym razem zadania związane będą z rodziną. Będzie dyktando graficzne, drzewko genealogiczne oraz poszukiwanie właściwych domów na podstawie podanych wskazówek.

KODOWANIE BEZ NUDY

Zadania bez nudy cz.7

Tym razem proponujemy kilka zadań w temacie: "Dziecięce przyjaźnie". Mamy nadzieję, że Wam się spodobają.

KODOWANIE BEZ NUDY

„Szalone liczby”

Zapraszamy do skorzystania z portalu edukacyjnego, który rozwija kompetencje matematyczne w atrakcyjny dla dzieci sposób. Znajdziecie tutaj wiele zadań utrwalających liczby, doskonalących umiejętności dodawania i odejmowania, a także kształtujących pojęcia związane z kalendarzem i czasem oraz z orientacją w schemacie ciała i przestrzeni.

SZALONE LICZBY

„Wiersze dla dzieci”

Zachęcamy też do zajrzenia na stronę internetową przeznaczoną dla dzieci, ale także rodziców, na której znajduje się wiele ciekawych zakładek: internetowe słuchowiska, kącik do czytania bajek, ale także jest możliwość pobrania kolorowanek oraz zagrania w ciekawe quizy.

WIERSZE DLA DZIECI

 

 

 

Zapraszamy chętne dzieci do korzystania z portali edukacyjnych. 

Znajdziemy w nich wiele propozycji zabaw, bezpiecznych gier, a także ciekawe artykuły dla rodziców.

https://www.domowyprzedszkolak.pl/

Zachęcamy do odwiedzenia strony edukacyjnej „Domowy przedszkolak”. Znajdziecie tutaj wiele darmowych zabaw, kolorowanek, labiryntów, piosenek, gier, rymowanek, które łączą zarówno zabawę jak i edukację. Każdy znajdzie coś dla siebie. Materiały są bezpłatne oraz dodawane regularnie.

https://www.eprzedszkolaki.pl/

Serwis przeznaczony zarówno dla nauczycieli jak i rodziców przedszkolaków. Na portalu są publikowane multimedialne gry, a także ćwiczenia do pracy online. Znajdziemy tutaj mnóstwo edukacyjnych kart pracy, które rozwijają motorykę małą oraz mowę. Serdecznie zapraszamy do skorzystania.

https://www.lulek.tv/

Można się tu nauczyć liczyć, czytać, pisać, określać nazwy miesięcy czy poznawać godziny na zegarze. Pokazujemy dzieciom nuty, pomagamy zapamiętać numery alarmowe, czy pierwsze słowa w języku angielskim. Zachęcamy do czytania książek, rysowania na kartce, śpiewania. Przekonujemy, że warto myć zęby, a mycie głowy wcale nie jest takie straszne.

https://ciufcia.pl/

Strona zawiera darmowe gry flash dla dzieci w wieku od 4-6 lat.

http://www.buliba.pl

Wartościowe, edukacyjne gry dla dzieci

http://www.dziecionline.pl

Gry i zabawy edukacyjne z różnych przedmiotów

http://www.dla-dzieci.com.pl

Strona adresowana do dzieci, rodziców i nauczycieli, zawiera łamigłówki, kolorowanki, gry edukacyjne.


W czasie kwarantanny zapraszamy do zapoznania się z ofertą Telewizji Polskiej, przygotowaną specjalnie dla dzieci.

Telewizja Polska na swoim kanale TVP ABC w godzinach 8:00-13:00

Emituje codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Programy te nie są przerywane reklamami. Wśród wielu propozycji jest m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne. TVP ABC ma w swojej ofercie również takie programy jak: magazyn ciekawostkowy „Teleranek”, audycję o zwierzętach „Zagadki zwierzogromadki”,  "Andy i zwierzęta świata”, program promujący czytanie książek „Zwierzaki czytaki” oraz serwis informacyjny dla najmłodszych „Studio ABC”. Ponadto wśród propozycji jest również „Domowe Przedszkole” - W ramach którego pojawią się również programy, w których prowadzący, zwracając się bezpośrednio do dzieci, będą je m.in. uczyć liczyć i rysować. W programie znajdą się też m.in. edukacyjne miniaudycje z udziałem „literkowych” zwierzaków, znanych z oprawy kanału TVP ABC.Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z ofertą Polskiego Radia Dzieciom.

gif

Polskie Radio Dzieciom to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Nauka rysunku, rytmika, lekcje języków obcych, ciekawostki matematyczne, eksperymenty naukowe czy sport dla całych rodzin to audycje, których można słuchać od świtu do wieczora włączając cyfrowe, Polskie Radio Dzieciom. Oferta stacji zgodna jest z ramowym rozkładem dnia obowiązującym w przedszkolach, zaś tematyka audycji dostosowana jest do podstawy programowej i jest bezpieczną alternatywą w czasie zawieszenia zajęć w szkołach. Bez reklam.

 • Polskie Radio Dzieciom rano budzi, potem bawi i uczy, a wieczorem pomaga zasnąć przy dźwiękach bajek, legend i kołysanek. Już od 7.00 do 10.00 w audycji "Poranek" dziennikarze wspólnie z młodymi słuchaczami dzwoniącymi do studia, sprawdzają jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy.
 • W kąciku "Warsztat małego artysty" od poniedziałku do piątku o 9.30 dzieci dowiadują się jak przygotować makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich.
 • Okazją do wsłuchania się w otaczające dźwięki jest audycja "Muzyczne podróże", w której młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty. Autorka audycji zaprasza do studia gwiazdy i młodych artystów.
 • W audycji "Rytmika" o 10.30 od poniedziałku do piątku, Martyna Sojka zasiada do fortepianu i w towarzystwie dzieci odbywa muzyczną lekcję pełną dźwięków. Zajęcia te mają charakter nie tylko muzyczny, ale także edukacyjny.
 • Miłośników rysunku i animacji powinna zainteresować audycja, w której "Stworek Potworek" nadając ze swojej artystycznej pracowni, podpowiada jak prostymi figurami geometrycznymi narysować ciekawe obiekty, pojazdy czy elementy przyrody. Podpowiedzią jak to robić są animacje graficzne, czyli krótkie rysunkowe filmy, zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu audycji. To propozycja na każdą środę o 11.45.
 • Od poniedziałku do piątku o 15.30 słuchając audycji "Słowo do słowa" można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.
 • Nie wychodząc z domu i słuchając Polskiego Radia Dzieciom o 16.30 można uczyć się języków obcych. W poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka włoskiego. Na stronie Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można wszystkie archiwalne audycje.
 • Odkrycia, eksperymenty, badania i obserwacje prowadzone na antenie, stają się inspiracją dla młodych słuchaczy w każdy wtorek i czwartek o 16.45. Słuchając "Małych naukowców", w domowym zaciszu dzieci mogą zrobić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.
 • Dzieci interesujące się oszczędzaniem czy ekonomią także znajdą coś dla siebie. W poniedziałki i środy o 17.15 w audycji "Skarbonka" dowiedzą się m.in., co to są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności.
 • We wtorki o 17.15 znani dzieciom Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem, w audycji "Bezpieczny maluch", opowiadają jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.
 • Odpowiedzi na trudne pytania tj. gdzie rośnie pieprz, gdzie zimują raki, czy da się przewrócić hełm na lewą stronę oraz co było pierwsze jajko czy kura, można znaleźć słuchając "Mini Eureki" w środy o 17.15. W tej audycji Artur Wolski udowadnia jak ciekawa może być fizyka, chemia i matematyka, i że każde trudne pytanie może być początkiem wielkiej przygody!
 • Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat w towarzystwie prawdziwie bajkowych postaci. Te propozycje usłyszeć można od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.
 • A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje kołysanki, opowiadania i legendy. O 19.00 w "Wieczornych pogaduchach" przy dźwiękach spokojnej muzyki, opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest "Książka do poduszki" czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.
 • Propozycje audycji weekendowych tej cyfrowej stacji to baśnie i legendy starych ludów świata, audycja sportowa dla całych rodzin, nauka śpiewu, audycje kulturalne dla dzieci i dorosłych, ciekawostki historyczne, wyprawa do polskich parków narodowych i wiele, wiele innych ciekawych audycji. Pełno w nich znakomitych gości i dobrej muzyki, nad którą w Polskim Radiu Dzieciom czuwa muzykolog. Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki. Są bezpieczną przestrzenią ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje reklam!

25 audycja Polskiego Radia Dzieciom w ciągu tygodnia to także propozycje dla dorosłych słuchaczy - rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich usłyszeć można kilkugodzinne audycje publicystyczne i muzyczne pełne ciekawych rozmów z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Strona internetowa przyjazna dla dzieci i rodziców Wszystkie audycje nadawane na antenie znaleźć można na stronie internetowej polskieradiodzieciom.pl. Pięknie ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie rozbudzają spostrzegawczość i ciekawość świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwiają dotarcie po poszukiwanych treści.

Wszystkie audycje znaleźć można na stronie Polskiego Radia Dzieciom. Na pewno każdy przedszkolak znajdzie tu coś dla siebie.