ZDROWO MALUCHOWO

ZDROWO MALUCHOWO to cykl edukacyjny Fundacji Ziko dla Zdrowia, przygotowany z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W ramach tej inicjatywy Fundacja opublikowała materiały edukacyjne, dzięki którym przygotowanie i przeprowadzenie wartościowych zabaw z dzieckiem będzie dla każdego rodzica lub opiekuna proste i przyjemne.

Materiały cyklu ZDROWO MALUCHOWO związane są z tematyką zdrowia: właściwym trybem życia, zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną, czy higieną osobistą. Każda z proponowanych zabaw obejmuje jedno zagadnienie, w ramach którego przygotowane są trzy dokumenty:

• Krótki artykuł dla rodziców lub opiekunów, dotyczący treści zajęć.
  • Propozycja scenariusza zabawy do zapoznania się przez rodzica lub opiekuna.
  • Karta pracy dla dziecka (kolorowanka).

Przygotowanie się do przeprowadzenia zabaw edukacyjnych zajmuje najwyżej kwadrans (trzeba przeczytać artykuł i scenariusz oraz przygotować kilka rekwizytów). Jeżeli jest taka możliwość – warto również wydrukować przygotowane przez Fundację materiały, ale nie jest to konieczne – zabawy można przeprowadzić bez wydruków, korzystając tylko z dodatkowych 2 kartek  papieru.

Proponowane scenariusze są podstawową bazą do zabaw – ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacać je o własne pomysły i dostępne w domu materiały edukacyjne (np. książki, filmy animowane itp.).

To, jak dużo czasu trwać będzie jedna zabawa zależy wyłącznie od dzieci: ich możliwości, chęci i motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań. Każda z zabaw podzielona jest na kilka mniejszych bloków, co stwarza możliwość przeprowadzenia jednej zabawy w kilku częściach.

1.  ZDROWIE W TWOICH RĘKACH

Propozycja aktywności poznawczych, plastycznych i ruchowych, dzięki którym dziecko dowie się kilku ciekawych faktów o higienie oraz nauczy się prawidłowego mycia rąk.

2.  ZDROWY UŚMIECH

Propozycja aktywności poznawczych, plastycznych i ruchowych, dzięki którym dziecko dowie się kilku ciekawych faktów o zębach oraz nauczy się jak należy o nie dbać.

3. RUCH TO ZDROWIE

Propozycja aktywności poznawczych, plastycznych i ruchowych, dzięki którym dziecko z przyjemnością poćwiczy i spędzi czas w ruchu oraz dowie się jak poprzez aktywność fizyczną zadbać o swoje zdrowie.

Do pobrania - SCENARIUSZ

4. ZABAWY ZE ZDROWĄ PIRAMIDĄ

To propozycje aktywności poznawczych, plastycznych i ruchowych, dzięki którym dziecko dowie się, jak poprzez właściwą dietę, aktywność fizyczną i higienę zadbać o swoje zdrowie.